Kalkuta – Komunikacja i transport

Autobus

Autobusy w Kalkucie są z reguły zatłoczone. Wyjątkowe wrażenie robią piętrowe autobusy przejeżdżające w godzinach szczytu przez most Hawra. Opłaty za przejazd są niewielkie i wynoszą od 0,70 INR. Linia autobusów #5 i #6 jeździ ze stacji Hawra na Sudder St (pytać o kierunek: Muzeum Indyjskie). Istnieją dodatkowe, prywatne minibusy, które są minimalnie droższe, a jeżdżą o wiele szybciej. Niestety niewielkie rozmiary tych pojazdów nie zapewniają komfortu jazdy korpulentnym osobom.

Oddanie do użytku drugiego mostu usprawniło komunikację. Teraz, na drugą stronę miasta, można przedostać się o wiele szybciej. Korzystając z usług komunikacji miejskiej należy, ze zrozumiałych względów, skupić uwagę na własnych dokumentach i portfelu.

Tramwaj

Stan techniczny tramwajów nie jest najlepszy, a z wyjątkiem niedziel panuje w nich równy ścisk, jak w autobusach miejskich. Nie zanieczyszczają wprawdzie środowiska, ale powodują wiele korków drogowych, co sprawia, że coraz częściej mówi się o ich likwidacji.Ceny biletów tramwajowych wynoszą od 0,70 INR. Linia #12 A kursuje ze stacji Hawra pod Muzeum Indyjskie.

Metro

Pierwsza w Indiach, podziemna linia metra, wciąż jest w trakcie budowy. Metro powstaje przy niewielkich nakładach kosztów i olbrzymich nakładach siły roboczej. Rozmokła ziemia utrudnia robotnikom kopanie zagłębień. Po każdym monsunie większość czasu i wysiłku poświęca się na osuszanie uprzednio wykonanych wykopów. Obecnie prace są na ukończeniu. Działa już skrzydło północne i południowe. Dla turystów przydatne są w szczególności linie południowe, od stacji Chandni Chowk, przez stację niedaleko Sudder St, aż do stacji Tollygunge. Zasadniczo metro jest czyste, zadbane i można pokusić się o stwierdzenie, że jest ono atrakcją Kalkuty. Działa tu system klimatyzacji, a stacje mają ciekawe dekoracje. Na przykład na ścianach stacji Rabindra Sadan widnieją wiersze Tagore’a. Telewizja na stacjach metra bez przerw emituje filmy (metro czynne pn.-sb. 8.15-20.30, nd. 15.00-20.30; bilet 1 INR).

Taksówki

Taksówkarze w Kalkucie często wszczynają strajki, które paraliżują całą komunikację, pogarszając i tak już fatalną sytuację komunikacji miejskiej. Ponadto znani są z niechęci do używania taksometrów. Teoretycznie cena przejazdu rikszą rozpoczyna się od 6 INR i rośnie 0,50 INR z każdym kilometrem. W praktyce przed zdecydowaniem się na jazdę należy się targować i na początku ustalić cenę, która w zasadzie zawsze będzie zawyżona. Okazjonalnie zdarzają się taksówkarze, którzy chcą używać licznika. Cenę należy wówczas przemnożyć przez 2, ponieważ większość liczników jest przestarzała.

Na stacji Hawra należy najpierw wnieść opłatę w specjalnym kiosku, aby wezwać taksówkę. Za przejazd na Sudder St zapłaci się wówczas 22 INR. Oczywiście trzeba się liczyć z trwającym ok. 15 min oczekiwaniem. Jeśli nie mamy na nie czasu a talent lub doświadczenie pomoże nam dogadać się bezpośrednio z kierowcą ta sama trasa kosztować będzie 40 INR.

Riksze

Kalkuta jest jedynym miastem, gdzie wciąż w powszechnym użyciu są riksze ciągnięte przez człowieka. Spotyka się je jeszcze w Musuri, lecz tutaj są one jedynie atrakcją turystyczną. Nawet gdyby riksze rowerowe zostały wprowadzone w całych Indiach, rikszarze Kalkuty nie zaakceptowaliby tej zmiany. Większość nie jest w stanie pozwolić sobie na kupno roweru lub zwykłej rikszy. Najczęściej nie należy ona do rikszarza, a lwią część zarobków zgarnia jej właściciel.

Niejeden podróżujący czuje się nieswojo zasiadając w rikszy, którą ciągnie chudy i niedożywiony Hindus (średnia wieku umieralności wśród rikszarzy jest niezwykle niska). Jednakże dla niektórych jest to jedyna możliwość pracy i zarobku. Większość mieszkańców chętnie korzysta z tego rodzaju lokomocji, a sam rikszarz z chęcią zawiezie każdego turystę, mając nadzieję na lepszą zapłatę.

Riksze tego typu istnieją w niewielkiej części centrum Kalkuty. Na wielu drogach głównych wprowadzono zakaz poruszania się nimi, zaś drogi podrzędne są tak zatłoczone, że często szybciej można dostać się w zamierzone miejsce na nogach niż rikszą. Po drugiej stronie rzeki, w dzielnicy Hawra oraz na przedmieściach Kalkuty, w powszechnym użyciu są riksze rowerowe.

Prom Chcąc przedostać się na drugą stronę rzeki Hoogly, lepiej płynąć promem niż przeprawiać się autobusem przez zatłoczony most Hawra. Prom kursuje kilka razy na godzinę (8.30-20.00; 1 godz.) pomiędzy Hawra a Ghatami Ćandpal lub Fairlie. Prom do Ogrodów Botanicznych odpływa z Ghatów Ćandpal lub Babu. Opłaty są niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *